Intervju med Anna

Anna började som trainee hösten 2021. På Business Vision motiveras hon av att få vara kreativ, lösa kluriga utmaningar och träffa sina energigivande kollegor.

Lediga tjänster
Intervju med Anna

Berätta lite om din roll på Business Vision och vad du arbetar med!

Jag jobbar mest med Power BI men även SQL, Data Factory och SSIS. Power BI har varit roligt verktyg att jobba i eftersom man får vara både kreativ och lösa tekniska problem. I Power BI bygger jag visuella rapporter för att hjälpa företag att analysera exempelvis försäljning, lagersaldo eller personalkostnader. För att göra det lätt att förklara kan det liknas med rapporterna som genereras i din iPhone relaterat till din skärmtid och vilka appar du använt dig mest av.

Vad var det som fick dig att börja arbeta på Business Vision?

Min klasskompis hade gått traineeprogrammet året innan mig och pratade gott om företagskulturen och arbetsuppgifterna han hade. Eftersom han trivdes så himla bra fick det mig att vilja söka jobb här också. Jag är jätteglad att jag gjorde det för det har verkligen varit, och är, en superbra arbetsplats!

Kanelbullens dag på Business Vision

Om du jämför med hur det är att arbeta på Business Vision idag med de förväntningar du hade innan du började arbeta här, hur väl stämmer de överens?

Förväntningarna jag hade på företagskulturen har stämt väldigt väl överens med det jag hade hört från min kompis. Alla kollegor här är väldigt hjälpsamma, snälla och det är kul att gå till jobbet. Sett till arbetsuppgifterna under traineeprogrammet hade jag inga speciella förväntningar, jag visste att jag hade ett halvår framför mig med föreläsningar och uppgifter för att lära mig så mycket som möjligt inom BI. Jag är glad att jag vågade ge mig in i den här branschen och arbetsuppgifterna efter traineeprogrammet har överträffat mina förväntningar då det är mycket problemlösning vilket jag tycker är kul!

Vad känner du för känslor när du är på väg till jobbet på morgonen?

Mestadels känner jag mig peppad och glad! Det är alltid trevligt att gå till kontoret där andra energigivande kollegor sitter.

Hur skulle du beskriva Business Visions organisationskultur med tre ord?

Inkluderande, prestigelös och varm.

Om du skulle åka på semester men bara fick ta med dig en sak, vad skulle det vara för något?

Utgår från att jag har valt destinationen själv och då skulle jag åka någonstans varmt där det finns vågor. Skulle därför ta med min surfbräda för att surfa!

Hur skulle du vilja utvecklas på Business Vision?

Framför allt skulle jag vilja bli ännu bättre på SQL, datamodellering och mer backend-relaterade grejer. Ju mer jag lär mig desto mer förstår jag hur lite jag kan, jag ser fram emot att bli bättre och att fortsätta utvecklas!

Nu är ansökan öppen till vårt Traineeprogram inom Business Intelligence 2023, läs mer och ansök här! 💙

Vi ser alla våra anställda, för de är det viktigaste vi har. Därför är tydlighet, jämställdhet, utmaningar och glädje i arbetet något vi konstant strävar efter. Vi letar alltid efter modiga vänner med hjärtat på rätt plats som vill arbeta i en spännande bransch! Vi utvecklas konstant som företag och de anställda deltar i att styra den utvecklingen.